دسته‌ها
داروشناسی

قرص برای پرش پا

قرص برای پرش پا

در این پست میخواهیم چند نمونه قرص برای پرش پا به شما معرفی کنیم. اگر شما هم دچار مشکل پرش پا هستید در ادامه با هلث کده همراه باشید.

بهترین قرص برای پوست و مو

علت‌ها و عوامل
اگرچه علت دقیق پرش ناگهانی اندام های بدن در خواب مشخص نیست، اما این عارضه ممکن است به دلیل مشکل در انتقال دهنده‌های عصبی دوپامین و عکس العمل‌های مفرط بخشی از مغز که حرکات عضلانی را کنترل می‌کند به وجود بیاید. شرایط زیر می‌تواند باعث ایجاد اختلال در خواب و پرش ناگهانی عضلات شود.

۱. استرس

بسیاری از افراد به دلیل استرس و فشار‌های روانی در زمان خواب پرش ناگهانی اندام‌ها را تجربه می‌کنند.

۲. اسپاسم عضلانی

گاهی حرکات غیر ارادی عضلات در هنگام خب تنها یک اسپاسم عضلانی است. اسپاسم‌های شبانه در میان بسیاری از افراد متداول هستند و در اثر خستگی عضلانی اتفاق می‌افتند.

۳. عوارض جانبی برخی از دارو‌ها

پرش ناگهانی اندام های بدن در خواب ممکن است یک عارضه جانبی از برخی دارو‌ها همچون لوودوپا(دارویی برای درمان پارکینسون) و دارو‌های دوره‌ای ضد افسردگی باشد. در چنین شرایطی معمولا بعد از قطع مصرف دارو این مشکل برطرف می‌شود.

۴. سندروم پا‌های بی قرار

پرش ناگهانی اندام های بدن در خواب : علت + روش درمان
سندروم پاهای بی قرار به دلیل ناهنجاری در انتقال دهنده‌های عصبی دوپامین به وجود می‌آید و باعث احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پا‌ها می‌شود که با تکان دادن پا‌ها بر طرف می‌شود. متاسفانه علائم این بیماری در زمان استراحت و خواب بیشتر می‌شود و خواب افراد را مختل می‌کند. فرد مبتلا به این سندروم حتی در زمان خواب ممکن است به صورت غیرارادی پا‌های خود را حرکت دهد، اما متوجه آن نباشد.

۵. اختلال حرکت دوره‌ای اندام ها در خواب (PLMS)

این اختلال تنها در زمان خواب اتفاق می‌افتد و باعث اسپاسم و پرش مکرر پا‌ها می‌شود. این حرکات معمولا هر ۲۰-۴۰ ثانیه یکبار اتفاق می‌افتند. علت اصلی این اختلال مشخص نیست و ممکن است با بیماری‌های همچون سندروم پا‌های بی قرار، پارکینسون و حملات خواب همراه باشد.

۶. آپنه خواب

پرش ناگهانی اندام های بدن در خواب : علت + روش درمان
آپنه خواب یک اختلال جدی در خواب است که در آن تنفس مکررا متوقف می‌شود و مجددا شروع می‌شود. افرادی که به این عارضه دچار هستند ممکن است در طی شب خر و پف کنند و بعد از خواب احساس خستگی داشته باشند.

۷. برخی شرایط پزشکی

پرش‌های عضلانی گاهی نشانه‌ای از یک وضعیت پزشکی هستند. برخی از این شرایط عبارتند از:
  • بیماری پارکینسون
  • صرع
  • آسیب به سر یا نخاع
  • از کار افتادن کلیه یا کبد
  • مسمومیت با مواد شیمیایی
  • اختلالات سیستم عصبی
  • اختلالات ژنتیکی
بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص فیناستراید

 

بهترین قرص برای پوکی استخوان

روشهاي سنتي درمان پرش اندام در خواب

روشهاي درمان پرش اعضاي بدن در خواب از زبان استاد حسین خیر اندیش”، محقق و پژوهشگر طب اسلامی و سنتی :

۱- از منظر طب سنتي ايران ، علت پرش اعضاء( دست، پا و…) در خواب، سردی مغز است.

۲- از این جهت پزشکان طب سنتی اسلامی توصیه می‌کنند: شبها موقع خواب یک لیوان از دمکرده‌ی “اسطوخودوس+سنبل الطیب” را با کمی عسل خورده شود.

ضمنا روزی ۱۴ عدد بادام را دانه دانه مثل آدامس بجوند. این عارضه برطرف خواهد شد.

۳- توجه: درمان این عارضه بسیار با اهمیت است. چرا که در صورت تداوم و بی اعتنایی ، زمینه ساز بیماری های غیرقابل درمانی همچون بیماری مغزی پارکینسون خواهد شد. پس اگر متوجه این عارضه در خود یا دیگران شدید، با توصیه های ذکر شده آن را مهار نمایید.

۴- یک راه‌کار ساده و اصولی : کاهش دادن مصرف سردیها مخصوصا شبها( شبها گرمی میل شود) از بروز این عارضه جلوگیری می نماید و در درمان آن موثر است.

۵- از استرس ها بکاهید و به خواب آرام و زمان کافی خواب اهمیت بدهید. ضمنا ماساژ قبل از خواب نیز بسیار مفید است.

بهترین قرص برای پاکسازی کبد

درمان

معمولا لرزش با داروهایی كه روی حركات كششی عضلات متمركز می‌شوند و فیزیوتراپی قابل درمان است و در موارد حاد ممكن است نیاز به جراحی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *