دسته‌ها
علائم

علائم بیماری شیدایی

علائم بیماری شیدایی چیست

علائم بیماری شیدایی یا مانیا (به انگلیسی: mania) عکس حالت افسردگی است. در شیدایی خُلق و انرژی بیمار بسیار بالاست. تظاهرهای اصلی مانیا عبارت اند از نشاط‌زدگی، تحریک‌پذیری، فعالیت بیش از حد و خودبزرگ بینی خلق بالا به صورت شادی، خوش‌بینی افراطی بیقراری حرکتی، اشکال در تمرکز، برنامه ریزی های بلندپروازانه و خوشحالی سرایت‌کننده تظاهر می‌کند. ممکن است خُلق بیمار در طول روز تغییر کند، مثلاً صبح مانیک و شب افسرده باشد، هرچند که مانند افسردگی شدید تغییرات منظمی ندارد.

مانیا به دلیل دارو (مانند فنیل پروپانول امین) یا تومورهای مغزی نیز به وجود می‌آید،

ولی اغلب به عنوان دوره ای از اختلال دوقطبی شناخته می‌شود.

در این بیماری حملات دوره‌ای مانیا و افسردگی دیده می‌شود.

منبع : ویکی پدیا فارسی

درمان بیماری شیدایی

درمان این افراد نیز شامل دارودرمانی، روان‌درمانی و مشاوره و کمک گرفتن از خانواده است. داروهای تجویزی برای این افراد معمولا از نوع تثبیت‌کننده خلق است که توسط روانپزشک تجویز می‌شود. داروهای آنتی‌سایکوتیک نیز گاهی تجویز می‌شود. روان‌درمانی بیماران هم توسط روان‌شناس انجام می‌گیرد.

علائم بیماری افسردگی شیدایی

شیدایی نیز خود به سه قسمت تقسیم‌بندی می‌شود: خفیف، متوسط و شدید.

در فرد مبتلا به شیدایی خفیف علائم فقط به صورت فعالیت فیزیکی زیاد است.

در مانیای متوسط علاوه بر فعالیت زیاد، پرحرفی نیز زیاد دیده می‌شود.

در شیدایی شدید علاوه بر فعالیت زیاد و پرحرفی رفتارهایی مانند کنترل نکردن هیجان نیز مشهود است؛ یعنی فرد به یک انسان غیرقابل کنترل تبدیل می‌شود که گاهی نیز حالات روان‌پریشی از خود نشان می‌دهد.

علائم بیماری افسردگی و شیدایی

اختلال دوقطبی (bipolar disorder) (یا بیماری شیدایی-افسردگی) یک بیماری روانی است که مبتلایان به آن نوسان‌های خلقی شدیدی را تجربه می‌کنند. آنها ممکن است دوره‌هایی از پرانرژی بودن و تحریک‌پذیرشدن، یا برعکس دوره‌هایی از غمگینی و نومیدی را بگذرانند. اغلب این بیماران در فواصل دوره‌های شیدایی (مانی) و افسردگی، دارای خلق طبیعی هستند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم ماه 6 بارداری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *