دسته‌ها
علائم

علائم بیماری ذهنی

علائم بیماری های  ذهنی

همانطور که می دانید، بیماری های ذهنی یا سایکوپت در صورت تشخیص و درمان به موقع، قابل کنترل هستند. بنابراین شناخت علائم بیماری ذهنی لازم است.

علائم بیماریهای روحی

کم توانی ذهنی چیست؟

بهتر است بدانیم برای این افراد دیگر عبارت “عقب مانده ی ذهنی” استفاده نمی شود. بر طبق استاندارد جهانی، عبارت کم توان ذهنی جایگزین اصطلاح عقب مانده ی ذهنی شده است. برای آسان تر شدن تعریف کم توانی ذهنی، بهتر است ابتدا خصوصیات کلیدی آن را بشناسیم. از نظر علمی، فرد کم توان ذهنی دو ویژگی اصلی زیر را دارد:

الف) “کارکرد ذهنی” یا “هوش” پایین تر از حد میانگین جامعه

ب) مشکل یا کمبود در “رفتارهای سازشی” یا «مهارت های لازم برای زندگی روزمره»

علائم بیماری ذهنی

علائم و نشانه های بیماری می توانند با توجه به نوع بیماری متفاوت باشند. ِ نشانه های این بیماری معمولا به صورت خزنده و در طول زمان ظاهر می گردد و برای اینکه بتوان بیماری را به صورت مشخص، جزء این گروه از بیماری ها قرار داد باید عوارض آن حداقل به مدت شش ماه ادامه داشته باشد. درجات مختلف بیماری “اختلال ذهنی” یا “دِمنس”ِ بیماری “اختلال ذهنی” یا “دِمنس” معمولا در طول دوره ای طولانی به وجود آمده و ادامه می یابد.

علائم این بیماری معمولا به تدریج ظاهر شده و توانایی های فرد بیمار نیز به تدریج کاهش می یابد. همزمان نیاز فرد بیمار به مراقبت و دریافت کمک برای انجام امور روزانه نیز افزایش می یابد. شدت درجات این بیماری را می توان به سه درجه ی “ملایم”، “متوسط” و “سخت” تقسیم نمود. شروع بیماری معمولا با پدیده ی فراموشی همراه است . ِ اولین و عادی ترین نشانه ی بروز بیماری “اختلال ذهنی” یا “دِمنس” فراموشی است. همچنین بیمار مشکل می تواند خود را در محیطی به جز محیط خانه ی خویش بیابد. کارهایی که قبال به خوبی انجام می شدند تبدیل به مشکل بزرگی می شوند. قدرت تکلم و پیدا کردن کلمه ی مناسب به تدریج مشکل تر شده و بروز حالت عصبانیت، افسردگی و اختلال در رفتار فرد بیمار، مشاهده می شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری انسداد روده

علائم بیماری ریه ها

علل ایجاد کم توانی ذهنی

هر چیزی که با رشد طبیعی و نرمال مغز تداخل ایجاد کند می تواند از جمله علل ایجاد کم توانی ذهنی باشد. ولی علت در بیشتر موارد نامشخص است و تنها در یک سوم موارد می توانیم علت کم توانی را به یکی از موارد زیر نسبت دهیم:

  • عوامل ژنتیکی:
    همانطور که قبلا توضیح داده شد اختلالاتی مانند سندرم داون و اختلالات متابولیک منشا ژنتیکی دارند و باعث کم توانی ذهنی می شوند. لذا در خانواده هایی که سابقه ی اختلالات ژنتیکی دارند گرفتن تست های ژنتیک قبل از بارداری توصیه می شود. تست های دیگری هم مانند اولتراسوند و آمنیوسنتز وجود دارند که میتوان حین بارداری انجام داد و به جست و جوی نشانه های کم توانی ذهنی در جنین پرداخت. البته این تست ها ممکن است که اختلال را تشخیص دهند ولی برای تصحیح آنها کاری نمی توان کرد.
  • عوامل مربوط به دوران بارداری:

    از مواردی که در این دوران با نمو مغز جنین در تداخل است میتوان مصرف الکل و مواد مخدر، سوء تغذیه مادر و بیماری های عفونی مادر را نام برد. بنابراین مهم است که در این دوره حساس، مادران از سوء مصرف داروها اجتناب کنند. مکمل های غذایی و ویتامین های لازم را دریافت کنند. خود را در برابر بیماری های عفونی واکسینه کنند و مراقبت های لازم و سالم را برای جنین فراهم کنند.

  • عوامل مربوط به حین زایمان: اگر نوزاد بسیار نارس به دنیا بیاید یا اینکه در طی زایمان برای مدتی هرچند کوتاه از اکسیژن محروم شود، احتمال ایجاد کم توانی ذهنی وجود دارد.
  • بیماری یا آسیب های بعد از تولد: عفونت هایی مانند مننژیت، سیاه سرفه یا حتی سرخک می تواند منتهی به کم توانی ذهنی شود. ضربه های شدید وارد به سر، تجربه های نزدیک به غرق شدن، سوء تغذیه، عفونت های مغزی و قرار گرفتن در معرض مواد سمی از دیگر مواردی هستند که باعث کم توانی ذهنی می شوند. پس مراقبت های مربوط به نوزاد یا کودک، واکسینه کردن و ملاحظه علایم و نیازهای وی، باید مورد توجه مادران قرار گیرد.
  • دلایل ناشناخته: همانطور که اشاره شد در دو سوم موارد، دلیل ایجاد عقب ماندگی ذهنی شناخته شده نیست بنابراین پیشگیری از آنها هم ممکن نیست.

در پایان لازم به ذکر است که کم توانی ذهنی ممکن است به هر دلیلی رخ دهد!

علائم بیماری زونا

 

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری جنین پسر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *