دسته‌ها
علائم

علائم بیماری خار پاشنه پا

علائم بیماری خار پاشنه چیست

اگر به دنبال علائم بیماری خار پاشنه پا و راه درمان آن می گردید، این مقاله به درد شما می خورد. پس لطفا تا انتها همراه هلث کده باشید.

باور بسیار شایعی در بین مردم و حتی پزشکان رواج دارد که درد پاشنه به علت خار پاشنه است. گرچه خیلی از افرادی که فاسئیت پلانتار دارند برجستگی کوچک استخوانی در زیر استخوان پاشنه دارند که به آن خار پاشنه میگویند، توجه به این نکته مهم است که علت درد، خار پاشنه نیست.

وجود یک برجستگی استخوانی در زیر استخوان پاشنه علت درد آن ناحیه نیست همانطور که با خارج کردن این برجستگی استخوانی درد از بین نمیرود. از هر ده نفر یک نفر خار پاشنه دارد ولی همه آنها درد ندارند.

در پی کوشندگی بسیار و راهپیمایی دراز و نیز در کسان فربه با پدید آوردن تب وتاب آرنگ کف پا، این خار برانگیخته شده و با رسوب کلسیم برجستگی بیشتری یافته ودردناک می‌گردد. این خار در عکسبرداری پرتو ایکس از پاشنه به روشنی آشکار می‌گردد. خار پشتی پاشنه در بخش پشت پاشنه و در جای چسبیدن تاندون آشیل پدید می‌آید و با اینکه کمتر از خار زیرین دیده می‌شود ولی در پی فشارهای پدید آمده و پیاده روی دراز و نیز در برخی بیماری‌ها دردناک می‌گردد.

علائم بیماری ذهنی

علائم بیماری خار پاشنه پا

به‌طور کلی می‌توان علائم خار پاشنه را به‌صورت زیر بیان کرد:

 • درد شدیدی مانند درد فرو کردن چاقویی در پاشنه‌ی پا، هنگام صبح و پس از ایستادن روی پای خود؛
 • دردی خفیف در پاشنه‌ی پا در باقی ساعات روز؛
 • التهاب و تورم در جلوی پاشنه‌ی پا؛
 • ایجاد حرارت در قسمت درگیر و آسیب‌دیده؛
 • برآمدگی استخوانی‌شکل کوچک و قابل‌مشاهده‌ای زیر پاشنه‌ی پا؛
 • حساسیت در کف پاشنه‌ی پا که موجب سخت شدن راه رفتن در حالت پابرهنه می‌شود.

اگر فردی این علائم را داشته باشد، پزشک برای تشخیص مشکل او از اشعه‌ی ایکس استفاده می‌کند. مشاهده‌ی برآمدگی با استفاده از اشعه‌ی ایکس، تنها راه اطمینان یافتن از وجود مشکل خار پاشنه در فرد است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بیماری مخملک

البته تمام علائم بالا در همه‌ی افرادی که دچار خار پاشنه هستند، مشاهده نمی‌شود. بعضی از افراد مبتلا به خار پاشنه هیچ علامتی ندارند. این افراد تنها زمانی متوجه خار پاشنه‌ی خود می‌شوند که پای آنها به‌دلیل مشکل دیگری توسط اشعه‌ی ایکس بررسی شود.

علائم بیماری های بدن

درمان های غیر جراحی برای خار پاشنه:

درد پاشنه همراه با خار پاشنه و پلانتار فاسیا ممکن است به خوبی برای استراحت جواب ندهند ؛ اگر بعد از خواب راه بروید، درد ناگهان پدیدار می شود، که به پلنتار فاسیتیس مربوط می شود و درد می کند و درد اغلب با راه رفتن بیشتر کاهش می یابد اما پس از استراحت طولانی مدت یا پیاده روی وسیع، ممکن است عود کند.

اگر پاشنه درد دارید که بیش از یک ماه طول می کشد، با یک ارائه کننده خدمات بهداشتی مشورت کنید. او ممکن است توصیه هایی مانند:

 • تمرینات کششی
 • توصیه های کفش
 • بستن ماهیچه ها و تاندون های تنش دار
 • کفش های طبی یا همراه باوسایلی طبی
 • درمان فیزیوتراپی
 • تراشه شبانه

درد پاشنه ممکن است به درمان با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن، یا ناپروکسن پاسخ دهد.در بسیاری از موارد یک دستگاه ارتوپدی کاربردی می تواند علل درد پاشنه و قوس را از جمله عدم تعادل بیومکانیک را اصلاح کند. در برخی موارد تزریق با کورتیکواستروئید ممکن است برای کاهش التهاب در منطقه انجام شود.

علائم بیماری جدول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *