دسته‌ها
علائم

علائم بیماری جنون

علائم بیماری جنون گاوی

اگر می خواهید بدانید که علائم بیماری جنون چیست؟ این مطلب را از دست ندهید. در این پست شما را با جنون بیشتر آشنا خواهیم کرد. همراه هلث کده باشید.

علائم بيماري جذام

علائم بیماری جنون چیست

علایم و نشانه های جنون جوانی می تواند شامل موارد زیر باشد :

– هذیان :اعتقادات فردی که بر اساس واقعیت نیستند، مانند بدبینی در مورد اینکه علیه شما توطئه چینی می شود یا مورد آزار قرار می گیرید.
– هذیانهای عجیب و غریب :مثلاً اعتقاد به اینکه مریخی ها افکار شما را کنترل می کنند.
– توهم :احساس اشیاء و چیزهایی که وجود ندارد، مانند تصور صداهای در هم و بر هم
– فقدان احساس یا نشان دادن احساسات نامتناسب
– اختلال عملکرد در محل کار یا موقعیتهای اجتماعی
– مشکلات بهداشت شخصی

به طور کلی، جنون جوانی باعث کاهش تدریجی و پیشرونده توانایی کار در نقشهای مختلف، خصوصاً در شغل فرد و زندگی فردی می شود. علائم و نشانه های جنون جوانی به میزان زیادی متغیر است.
یک فرد ممکن است در زمانهای مختلف به شکل متفاوتی عمل کند. ممکن است به شدت پرخاشگر و عصبی شود، یا دچار حالت کاتاتونیا ( حالت بدون حرکت، بدون پاسخ و شبه بیهوشی) شود، یا ممکن است اکثر اوقات رفتار طبیعی داشته باشد. علائم و نشانه هایی که حداقل به مدت 6 ماه مداوم و پیشرونده هستند نشاندهنده جنون جوانی هستند.
به طور کلی جنون جوای دارای علائم مثبت و علائم منفی است.

 

علائم بیماری جگر

جنون جوانی

علايم اين بيماري در گذشته هاي دور نيز شناخته شده بود. ولي پيشينيان تعبيرهاي اسطوره اي براي آن داشتند. در گذشته به روان گسيختگي ((جنون جواني)) مي گفتند که امروزه چندان مورد پسند روان پزشکان و روان شناسان نيست. پيشينيان مي گفتند ديوانه کسي است که ديو را مي بيند و مجنون کسي است که جن را مي بيند.

علل

عوامل ارثي – ژنتيکي، فشار هاي خيلي شديد رواني، جسمي و محيطي که به دليل آمادگي از قبل در عوامل ژنتيکي، باعث ظهور بيماري مي شوند، الکل و داروهاي خاص مي توانند سبب جنون شوند، بيماريهاي دوقطبي(مانيا افسردگي)، تومورهاي مغزي، صرع، افسردگي سايکوتيک، اسکيزوفرني، زوال عقل(مانند آلزايمر)، سکته مغزي.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری فنچ

علائم بیماری چشمی

مهم‌ترین عوامل محیطی تاثیرگذار در بروز جنون آنی

شکوفه اویارحسینی کارشناس ارشد مشاوره خانواده:

افراد سالم نیز می‌توانند بر اثر عوامل محیطی مختلف به جنون آنی دچار شوند.

از جمله عوامل محیطی که در بروز این عارضه در افراد دخالت دارند می‌توان به مشکلات خانوادگی و اقتصادی، بیماری، بیکاری، استعمال مواد محرک، توهم زا و الکل، مصرف آمفتامین‌ها و ابتلا به تومور‌های مغزی و تشنج اشاره کرد.

اویارحسینی تاکید کرد: درمان جنون آنی بستگی به علت پیدایش این عارضه دارد. مبتلایان به جنون آنی باید تحت دارودرمانی و روان‌ درمانی قرار بگیرند همچنین مدارس، خانواده‌ها، دانشگاه‌ها و سایر محیط‌های اجتماعی باید به افراد طرز مقابله صحیح با بحران‌های زندگی را نیز آموزش بدهند.

پیشگیری

وی تصریح کرد: افراد باید برای پیشگیری از ابتلا به جنون آنی، مهارت‌های زندگی مانند مدیریت خشم و استرس را به خوبی یاد بگیرند.

این کارشناس ارشد مشاوره خانواده با بیان اینکه روزانه ۱۶۰۰ نزاع در کشور اتفاق می‌افتد، گفت: ۷۰ درصد از قتل‌های کشور به علت جنون آنی است.

البته این آمار واقعی نیست، زیرا بسیاری از نزاع‌هایی که منجر به ضرب و جرح می‌شوند، در دسته پرونده قتل‌ها نیستند. اویارحسینی یادآور شد: طبق گزارش‌های پلیس نیز ۳۱ درصد از قتل‌های خانوادگی به علت جنون آنی رخ داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *