دسته‌ها
علائم

علائم بیماری برونشیت

علائم بیماری برونشیت در طیور

برونشیت بیماری است که در بین انسان و طیور شیوع زیادی دارد برای شناخت علائم بیماری برونشیت و راه های مقابله با آن تا انتها همراه ما باشید.

علائم بيماري بواسير

علائم بیماری برونشیت مزمن

علائم و نشانه های برونشیت، عبارتند از :

– سرفه مداوم ، که ممکن است مخاط را ضخیم کند و تغییر رنگ دهد

– خس خس، به ویژه در مورد برونشیت مزمن

– تب و لرز

– تنگی قفسه سینه

– گلو درد

– بدن درد

– بند آمدن نفس

– سر درد

– احساس خستگی همیشگی

– بینی و سینوس های بسته

این علائم معمولا 3 تا 10 روز طول می کشند اما با این حال سرفه که با مقداری بیرون آمدن خلط شروع می شود می تواند به تدریج به یک سرفه خشک تبدیل شود که به مدت چند هفته ادامه دارد و در نتیجه سرفه مداوم، ماهیچه های سینه و شکم را دچار زخم خواهد کرد که این وضعیت به ویژه در ماه های سرد سال بدتر می شود.

 

علائم بيماري زونا

علائم بیماری برونشیت در کودکان

عوامل افزایش دهنده خطر ابتلا به برونشیولیت‌

ο. محیط مهد کودک‌

ο. مواجه با یک فرد بیمار

ο. سابقه خانوادگی آلرژی‌

ο. وجود یک بیماری که مقاومت را پایین آورده باشد، به خصوص عفونت تنفسی‌

نشانه‌ها و علائم برونشیولیت‌

* سرفه‌ای که خلط آور باشد (در روز‌های اول بدون خلط است)

* درد سینه

* خستگی

* سردرد خفیف

* بدن درد خفیف

* تب خفیف (۳۸ درجه)

* آب آوردن چشم

* گلودرد

علائم بیماری آسم

مراقبت و درمان:

اهداف عمده شامل باز نگهداشتن راه هوايي، بيرون آوردن اگزوداي برونشي و پيشگيري از معلوليت است . استفاده از داروهاي گشاد كننده برونش، فيزيوتراپي قفسه سينه و تخليه وضعيتي و استفاده از آنتي بيوتيك اساس درمان است.
در صورت عدم موفقيت درمان‌هاي فوق، مي‌توان از كورتيكواستروئيدها استفاده كرد. بيمار بايد مصرف دخانيات را قطع كند . زيرا دخانيات باعث تنگي برونش‌ها، فلج فعاليت مژكهاي تنفسي و غيرفعال شدن سورفاكتانت مي‌گردد.

افراد مستعد ابتلاء به عفونتهاي تنفسي بايد درمقابل عوامل ويروسي شايع، واكسينه شوند. مبتلايان به عفونت تنفسي فوقاني بايد تحت درمان صحيح قرار گيرند و با مشاهده اولين نشانه چركي شدن خلط از آنتي‌بيوتيك مناسب استفاده شود.
جهت مراقبت و درمان پرستاري به فرايند پرستاري بيمار مزمن انسدادي ريه مراجعه گردد.

پیشگیری و درمان عفونت

در بیماران مبتلا به برونشیت که عارضه قلبی در آنها ظاهر شده، تزریق سالانه واکسن آنفلوانزا و واکسن پنوموکوک توصیه می‌شود، تا از بروز عفونت تنفسی جلوگیری شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم بارداری سه قلو

درمان حمله حاد برونشیت

معمولا حمله حاد بیماری به علت عفونت ایجاد می‌شود که در این صورت خلط بیمار افزایش پیدا کرده و حالت چرکی پیدا می‌کند و ممکن است تنگی نفس شدت پیدا کند. که در اینصورت درمان با آنتی‌بیوتیک لازم است. به همراه آن سایر داروهای ذکر شده و اکسیژن هم باید به بیمار داده شود. تجویز مایعات خوراکی برای رقیق شدن ترشحات مفید بوده و فیزیوتراپی قفسه سینه و تخلیه خلط برای بیمار کمک کننده خواهد بود. در صورت شدت تنگی نفس و کبودی و یا اختلال هوشیاری بیمار (که ناشی از نارسایی تنفس است) باید بیمار در بیمارستان بستری شده و مراقبتهای لازم انجام شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *