دسته‌ها
شکست عشقی

دلداری به شکست عشقی

دلداری به شکست عشقی

وقتی یکی از دوستان یا نزدیکانمان شکست عشقی میخورد نیاز به مراقبت ما دارد. در این مطلب دلداری به شکست عشقی شما را با نحوه دلداری دادن دوستتان آشنا می کنیم.

دلداری دادن به شکست عشقی

شکست خوردن در عشق و رابطه یا شنیدن جواب نه، از کسی که دوستش داریم، یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که برای هرکسی در طول زندگی ممکن است پیش بیاید؛ اما این دفعه این اتفاق برای شما نیافتاده بلکه یکی از دوستان نزدیکتان از محبوبش نه شنیده یا رابطه عاطفی اش بعد از مدت ها به هم خورده و حالا کشتی آرزوهایش را غرق شده می داند.

او با حالی به هم ریخته و ناراحت پیش شما آمده و شما را محرم راز خود دانسته و سفره ی دلش را برایتان باز کرده است. در این مواقع چه کار می کنید؟ آیا تا به حال فکر کرده اید اصلا چه چیزهایی باید به او بگویید؟ و با انجام دادن و انجام ندادن چه کارهایی می توانیم به او کمک کنیم که راحت تر این دوره سخت را سپری کند؟!

چه کارهایی کنید؟

1- بپذیرش!

قبل از هرچیز سعی کنید شرایط روحی او را درک کنید. او واقعا ناراحت است. نه شنیدن از کسی که دوستش داریم، در تمام حالات برایمان ناراحت کننده است. هر یک از ما فکر می کنیم قضیه عشقمان سوزناک ترین و پرماجراترین قضیه عاشقانه ی دنیاست و هیچ کس دیگری نمی تواند این را بفهمد. پس بهتر است این اصل را در ذهن داشته باشید. به احساس دوستتان احترام بگذارید و با آغوش باز او را بپذیرید. سعی کنید بستری فراهم کنید که بتواند با خیال راحت با شما صحبت کند.

2- گوش کن!

قبل از اینکه به این فکر کنید که چه چیزهایی به او بگویید، یادتان باشد در این مواقع نقش اولیه شما سنگ صبور بودن است. بنابراین شنونده ی خوب بودن، بهترین کمکی است که به او می کنید. صحبت کردن در مورد این رابطه و حتی بیان جزئیات به دوستتان کمک می کند احساس سبکی بیشتری پیدا کند.

وقتی حرف می زند با تمام وجودتان گوش کنید نه با حالتی خسته و یا در حالی که خمیاز می کشید. اجازه دهید صحبت کند. مدام وسط حرفش نپرید. او هنگام حرف زدن مطمئنا هیجاناتی را تجربه خواهد کرد.ممکن است غمگین شود و یک دفعه بزند زیر گریه یا حتی خشمگین شود و با خشم در مورد خودش و یا طرف مقابلش صحبت کند. سعی کنید با گوش دادن به او اجازه ی برون ریزی هیجاناتش را بدهید. اگر می خواهد گریه کند، مانع اشک ریختنش نشوید.

 

3- رازدار باش!

او سفره دلش را پیش شما پهن کرده و خیلی از حرف ها و احساساتی که کاملا محرمانه بوده را به شما گفته است. بنابراین به اعتمادی که به شما کرده احترام بگذارید و واقعا رازدارش باشید. نباید اجازه دهید قصه عشق و جدایی دوستتان، نقل مجالس شود.

4- او را از گوشه اتاق بیرون بیاور!

سعی کنید تشویقش کنید که در حال پیاده روی با هم صحبت کنید. اجازه ندهید مدت زیادی را در خانه تنها بماند. اگر دیدید او بعد از گذشت مدتی هنوز هم بیشتر اوقاتش را در خانه می گذارند، دست به کار شوید و او را به جمع های دوستانه بکشانید. یکی دو تا از دوست های قدیمی و مشترکتان را پیدا کنید و برای یک مسافرت کوتاه یک کوهنوردی یا حداقل یک دورهمی معمولی برنامه ریزی کنید. سعی کنید خوش بگذرانید و در جمع در مورد این ماجرا و جدایی و دلایلش و… حرفی نزنید.

5- خطر سیگار و مواد مخدر را جدی بگیر!

یکی از کارهای خطرناکی که ممکن است دوستتان برای فراموشی غم عشقش انجام دهد، روآوردن به سیگار، الکل و انواع قرص های آرام بخش و مواد مخدر است. اگر این رفتارها از او سر زد، سعی کنید او را از محیط هایی که دسترسی به این مواد برایش آسان است، کاملا دور کنید. برای بهترشدن حالش به او پیشنهاد رفتن به باشگاه ورزشی، دویدن و یا کوهنوردی بدهید. اگر بتوانید او را در رفتن به باشگاه با خودتان همراه کنید، موفقیت بزرگی به دست آورده اید.

جملات امیدوار کننده بعد از شکست عشقی

«من خودم را دوست دارم»

گفتن این جمله و تاکید بر آن ضروری است . اگر در زندگی خطا و یا غفلت هایی داشته ایم ما مسئول کارهای خود و یا مقصر انجام آن هستیم اما ما نباید به خاطر کارهای گذشته و انتخابات آن خود را سرزنش کنیم و از آن پشیمان شویم.

«من باید شاد باشم»

سعی کنید در لحظات سخت به خودتان یادآوری کنید که شما باید شاد باشید و برای تغییر روحیه تان حتی اگر شده یک لبخند کوچک بزنید زیرا لبخند می تواند سبب کاهش ضربان قلب فرد در مواقع استرس زا، شود.

«لعنت به او»

در برخی مواقع استرس ، بیان جمله ای مانند «لعنت به او»، شدت درد و رنج را کاهش می دهد و تاثیر مثبتی بر روحیه فرد می گذارد پس این جمله را فریاد بزنید تا آرامتر شوید.

غلبه بر احساسات بد پس از شکست عشقی

«چند روز از جدایی مان گذشته و حال من احساس می کنم که…»

با گفتن این جمله یادآور آن می شوید که با گذشت ساعت ها، روزها و حتی ماهها از آن روز جدایی به وضوح احساس شما تفاوت کرده است . در نظر داشته باشید احساسات شما صادق تر و با اعتمادتر از افکارتان هستند، بنابراین به ندای قلب تان اعتماد کنید.

«من بهتر از او پیدا خواهم کرد»

بیان این جمله اگر بر منحصر بفرد بودن او اعتقاد داشته باشید ، مشکل است اما می تواند باور شما را به مرور زمان تغییر دهد و شما را با فردی آشنا می سازد که عشق خود را بیشتر به شما ابراز می کند و با شما مهربانانه تر رفتار خواهد کرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  متن تنهایی دخترانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *